Artykuły

Ozonowanie

Co to jest ozon?

Ozon, czyli trójtlenek, jest bezbarwnym gazem o charakterystycznym zapachu. W atmosferze jest jako jeden z milionów jej składników. Jego częstotliwość występowania wśród innych to 1 cząstka ozonu na 10 mln innych cząstek atmosferycznych.

Jak powstaje ozon?

Ozon jest wytwarzany poprzez promieniowanie ultrafioletowe bądź poprzez uderzanie piorunów i wybijanie mocy w trakcie burzy. Jest świetnym „zabójcą” bakterii i wirusów.

Promieniowanie słońca

Promieniowanie słoneczne jest użyteczne do życia na Ziemi. Kilka procesów zachodzących w przyrodzie nie może być zrealizowanych, jeśliby nie poprawna ciepło, oświetlenie oraz dodatkowo użyteczne pierwiastki chemiczne. Słoneczko pomimo swej pozytywnej energii posiada również siłę niszczycielską.

Wysyła na Ziemię sporo typów promieni ultrafioletowych. Większość z tych pozostaje zatrzymywana w stratosferze poprzez warstwę ozonową. Jeśli dotarły one do powłoki ziemskiej mogłyby zniszczyć sporo organizmów żywych, w tym człowieka.

Groźne promieniowanie ultrafioletowe

Niepożądana ilość promieniowania ultrafioletowego sprawia powstawanie nowotworów złośliwych. Multum ludzi choruje niestety na raka skóry, co mogło być spowodowane promieniami ultrafioletowymi. System obronny organizmu człowieka tworzy na wstępie melaninę, która sprawia nasze zadowolenie, bowiem przejawia się opalenizną. Po zbytnim wystawianiu mechanizmu obronnego na próbę, może przegrać on walkę z ultrafioletem.